Якщо Ви замислюєтеся про роботу за кордоном, і ще не вирішили куди краще вирушити на заробітки, то в даній статті ми постараємося порівняти дві країни, куди найохочіше виїжджають наші громадяни.

Польща і Чехія схожі один на одного: тут надані всі умови для комфортного життя, обидві країни швидко розвиваються в економічному плані і є можливість добре заробити. Що важливо, в недалекому майбутньому в цих країнах навіть можна придбати житло в кредит. А тепер перейдемо до більш детального порівняння.

Ціни на продукти харчування в Польщі і Чехії приблизно однакові, в тому числі і в кафе і ресторанах. Може це і суб'єктивна думка, але поляки більш зацікавлені в клієнтах, що впливає на якість обслуговування і їх доброзичливе ставлення.

Польська кухня багато чим схожа на українську. Тому, можливо, вона і ближча українцям і ми їй надаємо перевагу. Звичайно, тут є свої національні страви, які деяким дуже подобаються, а інші не знаходять в цьому нічого особливого.

Що ж спільного в Польщі і Чехії, так це - вживання молочних продуктів у величезних кількостях. В обох країнах виробляється багато молочних виробів, саме тому в Чехії забороняють продавати польські продукти, обґрунтовуючи це низькою якістю останніх. Швидше за все, все це придумано в політичних або економічних цілях. Напевно, кожен з нас хоч коли-небудь купував польську "молочку" і знає, якої вона якості та на смак.

ЯКЕ СТАВЛЕННЯ ПОЛЯКІВ І ЧЕХІВ ДО УКРАЇНЦІВ ?

Тут складно відповісти однозначно. Адже насправді трапляються різні ситуації, і різноманітними відгуками діляться самі заробітчани, особливо ті, які не просто приїжджають на роботу на короткий період часу, а й ті, які залишаються в цих країнах на ПМЖ. Багато діляться приємними спогадами і дружнім ставленням поляків і чехів до українців, які завжди підкажуть як куди-небудь пройти або допоможуть під час покупок в магазині. Якщо мова йде про мовний бар'єр, то він зникає вже приблизно за кілька місяців перебування в обох країнах.

В результаті, не можна однозначно відповісти на це питання, адже "скільки людей - стільки й думок". Все залежить виключно від оточення, вашого характеру, світосприймання і ставлення до життя.

СКІЛЬКИ МОЖНА ЗАРОБИТИ І ЯКИЙ ПРОЦЕС ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ ?

Можливо, в Польщі нікому і не світять величезні зарплати, в порівнянні з іншими країнами ЄС, як Німеччина чи Франція, але великою перевагою роботи тут - є офіційне працевлаштування, чого в Чехії домогтися набагато складніше. Легальне працевлаштування означає, що кандидат в будь-якому випадку отримує обіцяні роботодавцем гроші, гарантований соціальний захист і його не можуть депортувати з країни. Зі знанням польської - можна розраховувати на підвищення зарплати або просування по кар'єрних сходинках. Разом з тим, в Польщі не потрібно багато грошей витрачати на проживання та одяг (адже в основному це оплачує сам роботодавець) і харчування.

Процес відкриття робочої візи в Чехію займає від 2 до 4 місяців. До того ж, не всі кандидати можуть безпроблемно отримати візу в Чехію так, як в Польщу. В останній, громадянам України надана ​​спрощена система працевлаштування, де візу можна отримати вже за 1,5 місяці.

У Чехії не дуже охоче видають робочі візи. Тому, багато посередників зараз пропонують роботу в Чехії за польськими візами. Процес такого працевлаштування наступний: компанія, зареєстрована в Польщі, відправляє у відрядження своїх працівників до Чехії. Таким чином, працівник може знаходитися на території Чехії тільки 3 місяці. Після закінчення цього терміну, потрібно покинути територію країни і допрацювати 3 місяці по ще діючій польській візі вже на території Польщі. В такому випадку, слід бути уважним і чітко дотримуватися правил країни: виїхати через три місяці, інакше це може загрожувати депортацією і забороною в'їзду на територію ЄС протягом 5 років. У той же час, поїхавши на роботу в Чехію таким чином, ви ризикуєте залишитися без чесно зароблених грошей, адже працюєте по-суті нелегально.

У Польщі в середньому різноробочі заробляють від 18000 гривень на місяць, а в Чехії виходить близько 22000 гривень (це без вирахування плати за житло і продукти харчування). Тепер перейдемо до таблиці, де відображена вартість оформлення документів.

А тепер підрахуємо разом всі витрати на проживання, харчування, оформлення документів, а також середній заробіток за весь період перебування на роботі. Свої підрахунки наведемо з урахуванням того, що в Чехії можна працювати тільки 3 місяці, а в Польщі - 6!

Порівнявши витрати на проживання, харчування та оформлення документів однозначно вигідніше їхати на роботу в Польщу. А що стосується зарплат, то вони трохи вищі в Чехії, якщо мова йде про різноробочих. Звичайно ж, вирішити куди поїхати на роботу кожен повинен самостійно, зваживши всі недоліки і переваги.